Ruský toy - Moskevský dlouhosrstý toy teriér  - historie

Je malý temperamentní veselý psík s hladkou srstí, která je delší na uších, hrudi a končetinách. Je velmi inteligentní a učenlivý. 

Na rozdíl od ostatních trpasličích plemen je to velmi otužilý pes. Je velice oddaný svému pánovi, hravý, bystrý a nebojácný, statečně hlídá svoje teritorium, ale k cizím lidem je nedůvěřivý.

Feny bez problémů rodí 2-4 mláďata, jsou výbornými matkami a při porodu téměř nepotřebují pomoc chovatele.

Historie vzniku tohoto plemena se začala psát 12.10.1958, kdy se v Moskvě hladkosrstým anglickým toy teriérům psu Džoni a feně Dezi narodily 3 štěňata – dvě hladkosrstá, ale třetí byl dlouhosrstý pes černý se žlutými znaky, který měl být utracen. Pes dostal jméno Čikki a chovatel ho věnoval Evgenii Fominičně Žarové.

pejsek Čikki

Přestože neodpovídal standardu, byl přijat do klubu a předveden na výstavě. Díky své dlouhé srsti na uších byl zajímavý a velice líbivý. Tuto zvláštnost se Žarová rozhodla zachovat i u potomků, a tak k Čikkimu hledala feny podobného typu. Ze spojení Čikkiho a Irmy se narodila 3 stěňata, která měla všechny potřebné „nedostatky“. Tím vzniká nové plemeno - Moskevský dlouhosrstý toy teriér.

V cílené plemenitbě časem použila i fenu dlouhosrsté čivavy, a tak vznikají i další barvy. V roce 1964 bylo na výstavě představeno 24 jedinců. V roce 1966 byl přijat první standard plemene, který s malými změnami platí dodnes. Díky vytrvalosti, téměř každodenním cestám po úřadech, ale hlavně díky známosti s Nikitou Chruščovem docílila E.F.Žarová roku 1968 uznání plemena Všesovětským ministerstvem zemědělství. Koncem 60. let již bylo evidováno více jak 300 jedinců.

Ruský toy teriér je jedno z mála společenských plemen vyšlechtěných v Rusku, mezi ruskými kynology také nazýváno „Žar-teriér“ po své zakladatelce.

Do Čech byl první „Moskeváček“ dovezen po roce 1980 a první vrh se narodil v roce 1988. Od té doby bylo v České republice zapsáno přes 400 jedinců, z nichž samozřejmě již mnozí nežijí. Plemeno zastřešuje Klub chovatelů málopočetných plemen psů.

12. červen 2006 je zlomovým datem pro toto plemeno. Tohoto dne přijala Mezinárodní kynologická federace FCI standard Ruského toye pod číslem 352, zařazení skupina 9 - společenští a malí psi,  sekce 9 kontinentální toy španělé a ruští toy, bez zkoušky z výkonu.

Pokud tedy toužíte po sice maličkém, ale od přírody živém, vytrvalém a aktivním společníkovi, mohu vám „Moskeváčka“ jen doporučit. I když má delší srst, péče o ni není náročná. Bude vám milým společníkem a vaši péči vám oplatí velikou láskou.

( zpracováno podle podkladů z ruského tisku )